تاریخچه خط کشی خیابان ها

تاریخچه خط کشی خیابان ها

 

امروزه خط‌ کشی در بیشتر جاده‌ها و معابر جهان شامل کشورهای توسعه یافته با هدف افزایش ضریب ایمنی جاده‌ها و کاهش خطر تصادف انجام می‌شود؛ ولی آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که خط‌ کشی جاده‌ها از چه زمانی ، چگونه و چرا آغاز شد ؟

جای تردیدی نیست که همگان از دلیل وجود و اهمیت خط‌ کشی در پیشگیری از خطرها و تصادف‌ها در سفرهای جاده‌ای اطلاع دارند ؛ ولی سوالی که پیش می آید این است که این خط‌ ها چگونه و از چه زمانی بر روی جاده‌های آسفالت به وجود آمده‌اند ؟ این مورد یکی از سوال‌های رایج گردشگران در طول سفرهای تابستانی است .

بر اساس تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی ، قدمت نخستین خط سفید جاده‌ای به سال ۱۹۱۸ و کشور انگلستان باز می‌گردد . اگرچه این مسئله به سرعت فراگیر شد ، ولی تا سال ۱۹۲۶ میلادی مفهوم امنیت جاده‌ای را در بر نمی‌گرفت . در سال‌های دهه ۱۹۳۰ و در دورانی که چراغ‌های راهنمایی وجود خارجی نداشتند ، این خطوط به منزله علامت امتداد جاده مورد استفاده قرار می‌گرفتند و پایان خط محل توقف محسوب می‌شد ؛ در محل توقف نیز اغلب یک نفر از پلیس‌های راهنمایی و رانندگی برای کنترل و هدایت ترافیک حضور داشت .

تاریخچه علائم راهنمایی و رانندگی

این روند ادامه یافت تا این‌ که در سال‌های دهه ۱۹۵۰ خطوط زرد نیز به مجموعه علائم راهنمایی و رانندگی اضافه شدند . در واقع ، دو رنگ زرد و سفید به ‌طور همزمان در جاده‌ها و معابر مورد استفاده قرار گرفتند، به طوری که خط سفید نشانگر جاده‌های یک‌ طرفه و خط زرد علامتی برای جاده‌های دو طرفه بود. همچنین در سال ۱۹۵۶، خط‌های منقطع به ‌صورت نوآوری جدیدی در خط‌ کشی جاده‌ها و معابر برای مقابله با تردد سایر خودروها در سطح جاده وارد عرصه شدند. نکته جالب توجه در مورد استفاده از این خط‌ چین‌ها این است که به هنگام رانندگی می‌توانید آن‌ها را همانند یک جفت پای دراز تجسم کنید. البته طبق اعلام اداره حمل‌ و نقل ایالت میشیگان طول هر یک از این خط‌ چین‌ها به ۳ متر می‌رسد.

در کشور آمریکا نیز نخستین جاده به نام جاده ترنتون ریور در منطقه وین‌ کانتری ایالت میشیگان و در سال ۱۹۱۱ خط‌ کشی شد . بنا به اعلام اداره حمل‌ و نقل ایالت میشیگان ، این کار توسط ادوارد هینز، رئیس وقت اداره راهداری منطقه ، و به دنبال انحراف یک کامیون حمل شیر از جاده انجام شد .